Jak przywrócić atrakcyjny wygląd pokryć podłogowych w placówkach oświaty?

 

Jak ważna jest czystość posadzek w placówkach oświaty?

Utrzymanie wysokiego poziomu czystości posadzek podłogowych w szkole jest nie lada wyzwaniem. W trakcie trwania roku szkolnego, ilość dzieci, jakie poruszają się po ich powierzchni sprawia, że powierzchnie te musi cechować wyjątkowa wytrzymałość. Praktycznie każdego dnia pojawiają się nowe zabrudzenia w postaci piasku, błota czy wody, a to tylko część przykładów. Posadzki narażone są również na ścieranie oraz zarysowania, więc ich żywotność zależna jest od tego, w jaki sposób powierzchnia została uprzednio zabezpieczona i przygotowana do takich działań.

Nie jest tajemnicą, że personel zajmujący się sprzątaniem w szkołach często nie posiada odpowiednich kwalifikacji. Niski budżet, jakim dysponują placówki sprawia, że dyrekcja często skrajnie ogranicza wydatki na środki czystości i sprzęt do pracy dla ekip sprzątających. Nieprzeszkolona kadra otrzymuje więc na wyposażenie preparaty domowego zastosowania. Podejście do tematu czystości rodem z minionej epoki skutkuje znaczącym obniżaniem standardów, co szczególnie widoczne jest w przypadku obiektów edukacji publicznej. Uczelnie prywatne radzą sobie nieco lepiej w tym zestawieniu, ale i wśród nich znaleźć można szkoły które zdają się sądzić, że żadne przepisy ich nie obowiązują, zaś do czyszczenia korytarzy wystarczy użyć wody oraz najtańszego specyfiku z pobliskiego marketu.

Czyszczenie polimerów czyszczenie posadzek polimerowych

W jaki sposób regularne mycie podłóg wpływa na bezpieczeństwo uczniów?

W obecnych czasach sytuacja nieco się poprawiła, wskutek rosnącej świadomości społecznej, większego nacisku ze strony rodziców oraz wyższych wymagań samych pracowników utrzymania czystości. Niemniej jednak, wieloletnie zaniedbania trwale odcisnęły swoje piętno, więc potrzeba jeszcze wiele czasu i pracy, by spełnić wszystkie normy higieny dla placówek oświatowych. Amatorskie ujęcie tematu można dostrzec, odwiedzając budynki, w których pokrycie podłogowe nie było przez dłuższy czas wymieniane. Stosowanie niewłaściwego sprzętu do czyszczenia doprowadziło bowiem do powstania nieodwracalnych uszkodzeń posadzki, której estetyka, a przede wszystkim bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia.

Nieodpowiednie zabezpieczenie parkietów może stworzyć niemałe zagrożenie, narażając uczniów i nauczycieli na ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Niektóre miejsca w szkołach wymagają specjalnego potraktowania, a należy do nich m.in. korytarz wejściowy. Nanoszony z zewnątrz śnieg oraz błoto mogą skutkować zwiększoną wilgotnością posadzki, stwarzając niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia uczniów. Wyposażenie takich przestrzeni jak hall główny, klasy oraz biura w specjalne maty czyszczące zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się brudu, a co za tym wiąże – powstawaniu stref zagrożenia.

W jaki sposób najłatwiej pozbyć się brudnych podłóg w szkołach?

Ekipy czyszczące posadzki w placówkach edukacyjnych muszą dostosować środki chemiczne i technikę do rodzaju pokrycia w danym miejscu. Zależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, podłogi wymagają różnego podejścia. Właściwy dobór sposobu mycia i pielęgnacji przyczyni się do zwiększenia skuteczności, ograniczając czas przeznaczony na ewentualne poprawki. Właściwe czyszczenie posadzek przemysłowych odbywa się w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest gruntowne oczyszczanie, usuwające z podłogi wszelkie zabrudzenia. Przygotowana w ten sposób powierzchnia jest przygotowana na dalsze działania. Następnie należy wybrać optymalną technikę czyszczenia – w przypadku posadzek betonowych sprawdzą się metody mycia ręcznego lub maszynowego. Decydując się na tę drugą opcję można nie tylko zaoszczędzić czas, ale również uzyskać znacznie lepsze efekty. Wykorzystanie profesjonalnych urządzeń czyszczących oraz pielęgnujących jest również najlepszym rozwiązaniem w przypadku mycia większych powierzchni.

Mycie posadzek w szkołach czyszczenie w placówkach oświatowych

Rodzaje oraz preferowane metody czyszczenia podłóg sportowych.

Kolejnym z newralgicznych obszarów, który wymaga dodatkowej uwagi są posadzki sportowe. Wymagają one dodatkowej uwagi, zaś przygotowana powierzchnia powinna cechować się wysoką odpornością na uderzenia, wilgoć oraz ścieranie, a także być antypoślizgowa, aby przeciwdziałać upadkom. Jakość podłóg tego typu potwierdza odpowiedni instytut, więc temat ten musi zostać przez dyrekcję potraktowany poważnie. Wśród pokryć sportowych można wyróżnić kilka typów o różnej charakterystyce.

  • Drewniane (panele, parkiet) – zbudowane z kilku warstw, pomiędzy którymi występuje powłoka sprężynująca. Rodzaj ten nie elektryzuje się i doskonale tłumi hałas, co w szkole stanowi bardzo ważny element. Dedykowane są do użytku w salach gimnastycznych.

  • Elastyczne (punktowe) – wykonane z tworzywa sztucznego powłoki mocowane są do wierzchniej warstwy betonowej. Są najlepszym rozwiązaniem dla hal sportowych, gdyż uginają się jedynie w miejscu nacisku.

  • Mieszane – są kombinacją drewnianych oraz elastycznych rodzajów pokryć. Sprawdzą się w obszarach, na których uprawiane są różne rodzaje sportu.

Główną zasadą jaką powinni stosować wszyscy zarządcy budynków jest regularność czyszczenia pokryć sportowych. Prawidłowo, ich mycie powinno odbywać się minimum raz dziennie, a niekiedy nawet kilka razy w ciągu doby. O ile na niewielkich powierzchniach zastosowanie mopa powinno okazać się wystarczające, o tyle na dużych obszarach polecamy użyć szorowarki, która nie tylko zużywa mniejszą ilość wody, ale także nie wymaga dodatkowego czasu na osuszanie, wykonując tę czynność za jednym przejściem roboczym. Jest to ogromny komfort zwłaszcza wtedy, gdy wygląd hali należy odświeżyć podczas krótkiej przerwy pomiędzy meczami.

Kiedy warto zdecydować się na gruntowne czyszczenie pokryć podłogowych?

W okresie wakacyjnym warto wziąć pod uwagę wymianę wycieraczek umiejscowionych przed wejściem na salę. Jest to również najlepszy okres na przeprowadzenie gruntownego czyszczenia posadzek, w skład którego wchodzi wymiana pokryć polimerowych. Warstwy te nadają czysty wygląd pokrycia podłogowego oraz zabezpieczają je przed przedwczesnym zużyciem. Należy także rozważyć inwestycję w profesjonalny sprzęt czyszczący, którego działanie w dłuższej mierze pozwoli zminimalizować czas i koszty pracy personelu. Zależnie od wielkości sali, można zaopatrzyć swoją placówkę w bateryjną lub przewodową maszynę czyszczącą. Urządzenia z siedziskiem dla operatora polecamy głownie do mycia dużych powierzchni. W większości standardowych hal sportowych dobrym rozwiązaniem okaże się sprzęt na kabel, który znajdzie swoje zastosowanie zarówno podczas gruntownego czyszczenia, jak i w pracach codziennych. Poza wspomnianymi maszynami, każda szkoła powinna posiadać na wyposażeniu mop nożycowy, a więc podstawowe narzędzie do mycia bieżącego, które przeznaczone jest do wykorzystania na dużej powierzchni, nie wzbija kurzu w powietrze, a jego wkłady nadają się do prania.

Czyszczenie pokryć sportowych mycie sal gimnastycznych

Środki czyszczące dedykowane dla szkół.

Również wybór środków czyszczących nie może być pozostawiony przypadkowi. Inne preparaty sprawdzą się na posadzkach betonowych, a zupełnie inne w salach gimnastycznych. Uniwersalną zasadą jest jednak to, aby decydując się na specyfiki myjące, kupować takie, które nie uszkodzą pokrycia, a jednocześnie poradzą sobie z usunięciem nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Dedykowany skład oraz proporcje rozcieńczenia chemii dostępnej na stronie BRAVOS pozwolą perfekcyjnie wyczyścić, nadać połysk oraz zabezpieczyć posadzkę przed czynnikami zewnętrznymi.

Jak sami Państwo widzą, temat czyszczenia posadzek w placówkach oświatowych stanowi istotny czynnik pod katem bezpieczeństwa uczniów oraz funkcjonowania samego budynku. Proszę pamiętać, że niekiedy jednorazowa inwestycja potrafi na tyle ograniczyć regularne koszty, jakie ponosi szkoła, by w ostatecznym rozrachunku przynieść korzyść finansową. W dodatku, zadbany obiekt pozytywnie wpływa na odbiór wśród rodziców, co przekłada się na większe zainteresowanie podczas okresu rekrutacji. W dobie, gdy wszystkie placówki walczą o pozyskanie jak największej liczby uczniów, co często wpływa na ostateczny byt zwłaszcza szkół prywatnych, dobra opinia potrafi być czynnikiem decydującym.

Źródło: Karcher